druhy rostlin

Význam půdní vlhkosti

Může to znít jako jednoduchá věc, nicméně úrovně vlhkosti v půdě jsou zásadní pro zdraví rostlin a půdy. Voda může být vaším nejlepším přítelem a nejhorším nepřítelem. Představte si, jak vypadá vaše země po dešti. Vidíte některé oblasti, které dobře odvodňují? Existují oblasti, kde se zdá, že se louže vždy tvoří a pomalu odtékají? Všimli jste si, že existují oblasti, ze kterých voda jakoby stéká a nevsakuje se?

Lidé častěji zabíjejí své rostliny s láskou. Jinými slovy, zalévají. Pořiďte si vlhkoměr, vložte jej do půdy a podle toho zalévejte. Znáte také vlhkostní potřeby vašich rostlin. Některé rostliny milují vodu a jiné ne. Vlhkost také napomáhá dalšímu rozkladu materiálů v půdě, pomáhá mikrobům, červům a hmyzu přežít během horkých letních měsíců a také pomáhá bojovat proti erozi.

Kromě zavlažování a deště má na tok vody obrovský vliv struktura půdy. Musíte vědět, jaký druh půdy máte, abyste byli schopni předvídat, jak bude půda reagovat na vodu. Když to víte, můžete podle toho plánovat. Například růže a rajčata nerady sedí ve vodě. Potřebují vodu, ale nevydrží v ní sedět. Na druhé straně hortenzie se bude dařit ve velmi vlhkých podmínkách, stejně jako několik dalších druhů rostlin.

Půdy, které mají tendenci zadržovat hodně vlhkosti až do té míry, že tvoří kaluže, mívají v sobě více jílu. Těžké jílovité a písčité půdy lze poměrně snadno identifikovat. Částice jílu mají tendenci se k sobě lepit tak těsně, že mezi těmito typy částic půdy je velmi malý vzdušný prostor. Když nejsou žádné prostory, voda nemá kam cestovat, což způsobuje kaluže a kaluže. Louže jsou špatné, protože půda se nasytí vodou a stane se anaerobní. Anaerobní půda má tendenci mít mnohem vyšší výskyt nemocí kvůli bakteriím, které podporuje. Pronikání kořenů je také mnohem obtížnější u hustých půd. Pokud si na svém pozemku všimnete spousty kaluží a víte, že máte jílovitou půdu, musíte sestavit plán, jak půdu doplnit organickou hmotou, aby se rozbila. Jak organická hmota, tak přídavek velkého množství mikrobů pomůže tento problém vyřešit.

Písečná půda postrádá organickou hmotu a má menší strukturu. Proto, protože voda má tendenci velmi rychle odtékat, mají tendenci vysychat rychleji než hlinité nebo jílovité půdy. Vlhkoměr vám pomůže určit nejlepší dobu k zalévání a kolik vody je potřeba.

Hlinité půdy mají tendenci zadržovat dobré množství vlhkosti, ale dobře odvodňují, udržují půdu hydratovanou a aerobní. Hlinitá půda má obvykle o něco vyšší obsah organické hmoty než jílovité nebo písčité půdy a podporuje větší rozmanitost rostlin. Hlinité půdy mají obvykle dobrou půdní strukturu s vysokým obsahem polysacharidů, které drží částice půdy pohromadě. Polysacharidy jsou dlouhé sacharidové řetězce, jako lepkavý cukr. Tyto řetězce spojí částice půdy dohromady a ponechávají mezi nimi vzduchové mezery. Tyto vzdušné prostory zvýší schopnost půdy zadržovat vodu během dešťů. Molekuly vody se budou shromažďovat v dutinách a pomalu odtékat. Když voda odtéká, vzduch je přiváděn zpět, což zabraňuje tomu, aby se půda stala zcela anaerobní.

Analýza půdy vám řekne, které živiny jsou ve vaší půdě. Tyto informace mohou být časem použity k tomu, abychom vám řekli o některých živinách, které mohou být zablokovány, stejně jako o některých živinách, kterých může být dostatek. Různé typy půd vykazují vyšší nebo nižší hladiny určitých živin. Pomocí ročních vzorků můžete sledovat trendy v půdě v průběhu času. Pro požadavky na vodu doporučuji pořídit si vlhkoměr. Toto levné zařízení vám pomůže naplánovat, kdy zalévat a kolik vody potřebujete. Znalost typů půdy, kterou máte, vám pomůže naplánovat, které rostliny zasadit a jaké úpravy použít ke zlepšení struktury půdy. Když je dobrá struktura půdy, je lepší odolnost vůči suchu a menší eroze. Pokud si budete dělat poznámky, můžete sledovat spotřebu vody a výskyt onemocnění v průběhu času. Se správným přístupem byste měli vidět, že můžete nejen šetřit vodou, ale také pěstovat zdravější rostliny.

About the author

x1yrs

Leave a Comment