druhy rostlin

Typy orchidejí, suchozemské, epifyty a litofyty

V tak velké rodině orchidejí, která se skládá z tisíce druhů a hybridů, rodina orchidejí, Orchidaceae se v zásadě dělí na dva hlavní typy orchidejí. Suchozemské orchideje, což jsou všechny orchideje, které rostou na půdě, a epifyty, které zahrnují všechny orchideje, které žijí na stromech. Existuje menší skupina orchidejí, a to litofyty, které rostou na skalách a mají menší význam pro péči o orchideje.

Některé z nejoblíbenějších orchidejí pro pěstování pocházejí ze suchozemského typu. Některé nejsou skutečně suchozemské nebo polopozemské orchideje, protože kromě svých hlavních kořenů, které rostou v půdě, mají také některé vzdušné kořeny, které jsou vystaveny vzduchu.

Prvními suchozemskými druhy orchidejí, které lidé pěstovali, byli Cymbidiums. Tyto druhy zahrnují asi 40 druhů a vytvořily tisíce hybridů. Cymbidiums jsou dokonalým příkladem polozemské orchideje, která roste na půdě, na stromech a na skalách. Půda sypkého humusu, která se skládá ze shnilého dřeva a rozložených listů, je nejlepším pěstebním médiem pro tyto cymbidium.

Cymbidiums lze snadno nalézt v oblasti jihovýchodní Asie a Japonska a rozšířeny na území Austrálie. Jejich oblíbenost je dána snadnou péčí o orchidej, která by měla být ideální volbou pro nováčky. Pro začátečníka bude velmi motivující vidět cymbidium kvést krásnými květy poté, co se o něj bude starat velmi snadným způsobem.

Orchideje nejsou jediné rostliny, které mohou být považovány a vyhrazeny jako epifyt. Ve skutečnosti může být za epifyt považována každá rostlina, která má kořeny nad zemí a roste na jiné rostlině, jako je strom a není parazitická, např. čajové epifyty, bromélie, mechy atd. Mezi orchidejové epifyty, Dendrobiums jsou nejoblíbenější orchideje k pěstování. Stejně jako cymbidium se snadno pěstují, ale vyžadují trochu více péče. Dendrobium také nekvete snadno, a pokud kvete, bude to nepravidelně.

Dendrobiums zahrnuje více než 1000 druhů, které lze snadno nalézt v tropických oblastech, jako je jihovýchodní Asie, severní Indie, Polynésie a Austrálie, a proto by se jim mohlo nejlépe dařit v teplé a vlhké atmosféře.

The Phalaenopsis je další běžný epifytní typ orchideje, který je také považován za snadno pěstovatelnou orchidej. Má barevné květy, které vydrží poměrně dlouho a jsou často k vidění na svatebních hostinách nebo obřadech.

Dalším faktem, který by měl být zdůrazněn, je, že epifytické orchideje nejsou paraziti, kteří berou výživu ze stromů, na kterých žijí. Sami si zajišťují výživu pomocí kořenů, které zachycují hromadění organických látek mezi kořeny a větvemi stromů. Tyto masité kořeny také udržují udržitelnost rostliny v těžkých dobách suchých a vlhkých období.

Pevné, tuhé jádro kořene je uzavřeno bílým houbovitým obalem, který by mohl snadno absorbovat vodu. Během dešťů tento kryt absorbuje vodu a když se zcela naplní, jeho barva se změní na světle zelenou. Vodnatý kořen pak postupně uvolňuje vodu, aby zůstaly všechny tkáně čerstvé.

Jak již bylo zmíněno, existují také některé litofytické orchideje. Tento typ ulpívá na skalách a kamenech s velmi omezenými zdroji potravy, kde by litofyty mohly prospívat v napjatém světle, a měl by být vždy udržován v otevřeném a vzdušném stavu.

About the author

x1yrs

Leave a Comment