druhy rostlin

Rostliny borůvky odolné vůči suchu a/nebo rostliny tolerantní k těžkým půdám

Úvod

Primárním požadavkem rostlin borůvek je půda plná dobrého organického materiálu, kyselá půda, která je dobře odvodněná a s dostatkem vody. Všechny rostliny borůvek vyžadují dobré podmínky zavlažování, ale některé jsou odolnější vůči suchu než jiné odrůdy. Některé jsou také tolerantnější k těžkým půdám než jiné odrůdy. Tento článek poskytuje seznam těch odrůd, o kterých se uvádí, že jsou tolerantnější vůči suchu a/nebo těžkým půdám než jiné odrůdy.

Pro rostliny borůvek je ideální pH půdy mezi 4,5 a 5,0 (pH 7,0 je neutrální).

Téměř všechny rostliny v následujícím seznamu mají pěstební rozsahy, díky kterým jsou vhodné pro pěstování v jižní centrální části Kentucky, která se nachází v pěstitelské zóně 6. Jižní centrální Kentucky má také těžkou jílovitou půdu, takže rostliny, které nejlépe rostou v tomto typu půdy, jsou dobrou volbou.

Kultivary Rabbiteye jako skupina se pěstují snadněji než jižní highbush. Jsou tolerantnější k suchu než jižní highbush borůvky a méně náchylné k Phytophthora kořenová hniloba. Mohou také uspokojivě růst v půdách s nižším obsahem organické hmoty. Borůvky králičího oka mají silnější kořenový systém než borůvky highbush a jsou tolerantnější vůči suchu. Borůvky Rabbiteye jsou mohutnější, mají delší životnost a snáze se o ně pečují než většina jižních odrůd highbush. Nejsou samosprašné a vyžadují jiné odrůdy pro křížové opylení. Doporučené pěstitelské oblasti jsou zóny 7 až 9. Pěstování králíků na jihu centrálního Kentucky tedy může být poněkud riskantní kvůli chladnějšímu počasí brzy na jaře. Tifblue je mrazuvzdornější než většina odrůd borůvek králičích.

Odrůdy jižních borůvek

Darrow je stálezelená borůvka s poněkud větší odolností vůči suchu a vyvíjí vynikající kvalitu plodů v podmínkách jižního pěstování. Doporučené oblasti pěstování jsou zóny 6 až 7

jubileum je odrůda zrající v polovině sezóny.je houževnatým a konzistentním producentem velmi kvalitního ovoce. Vyznačuje se dobrým výkonem v těžkých půdách ve velmi horkých létech a náhlých zimních mrazech. Úspěšně se pěstují v zónách 5 až 9

Dědictví produkuje bobule, které jsou středně velké a světle modré s robustní chutí. Sběrači ho označují jako „Zlatý keř“ kvůli jeho těžké produkci. Zdá se, že kultivar se přizpůsobí většině půd a chladnému až mírnému klimatu. Úspěšně se pěstují v zónách 5 až 9.

Misty je odrůda odolná vůči teplu a suchu pro jižní zahrady. Úspěšně se pěstují v zónách 5 až 10.

Ozarkblue nevadí mu horko, nepotřebuje tolik zavlažování, odolává jarním mrazíkům. Je vysoce produktivní z nejkvalitnějších bobulí. Úspěšně se pěstují v zónách 5 až 9.

Sharpblue je mezisezónní keř, který je výjimečně bujný a mírně se rozrůstá. Jeho plody jsou velmi velké se střední jizvou a výbornou chutí. Sharpblue má nižší nároky na chlad než většina odrůd a dobře roste v oblastech, kde je řízena jako stálezelená borůvka prakticky bez chlazení. Je nejpřizpůsobivější ze všech nízkochladných typů, dobře funguje na těžkých půdách. Doporučené pěstební oblasti jsou zóny 7 až 10.

Sunshine Bluesnáší půdy s vyšším pH lépe než všechny ostatní druhy jižních highbush a králičích borůvek. Je samosprašný. Úspěšně se pěstují v zónách 5 až 10.

Severní odrůdy borůvek

Bluecrop je raná až střední odrůda dozrávající. Je velmi mrazuvzdorná a odolná vůči suchu. Jeho plody jsou skvělé, čerstvé i zpracované. Bluecrop je průmyslový standard excelence. Na zahradě je nenáročná na péči a patří mezi nejmrazuvzdornější kultivary borůvek. Úspěšně se pěstují v zónách 4 až 7.

Bluerays jsou rostliny odolné vůči suchu. Jedná se o starou oblíbenou a všestrannou odrůdu, Blueray si vede obzvláště dobře v oblastech s horkými léty nebo velmi chladnými zimami. Úspěšně se pěstují v zónách 3 až 7.

Hardyblue je stará zavedená odrůda na severozápadě, která je známá svými výjimečně sladkými bobulemi. Hardyblue má pověst adaptability na mnoho typů půd, včetně těžších jílovitých půd. Úspěšně se pěstují v zónách 4 až 8.

Trikotroste dobře ve většině typů půd; je to jedna z nejstarších a nejrozšířenějších odrůd borůvek, která produkuje trvale vysoké výnosy velmi sladkého ovoce. Úspěšně se pěstují v zónách 4 až 7.

Severní země je energický a přizpůsobivý v méně než optimálních typech půdy. Je to klasická divoká odrůda dorůstající do výšky 1,5 až 2 ft. Úspěšně se pěstují v zónách 3 až 7.

Vlastenec rostliny se snadno zakládají, snášejí méně než ideální podmínky, jako jsou vlhké nebo těžké půdy. Úspěšně se pěstují v zónách 3 až 7.

Reka byl vyvinut na Novém Zélandu. Je to jedna z nejrychleji rostoucích a nejvíce přizpůsobivých odrůd. Je to velmi vitální odrůda; dobře roste v lehkých písčitých půdách, rašelině a těžších jílovitých hlínách a je tolerantnější k vlhčím půdám než mnoho jiných odrůd. Dobře se přizpůsobuje široké škále severních podnebí a typů půdy. Úspěšně se pěstují v zónách 4 až 7.

About the author

x1yrs

Leave a Comment