tipy pro zahradničení

Proč jsou mé listy křupavé hnědé?

Přemokření může být stejně problematické jako podmáčení, zde jsou příznaky, které můžete sledovat v každé z těchto situací;

Listy hnědnou blízko okrajů listů a mezi žilkami nebo mají uprostřed mrtvé skvrny. U lilií jsou obvykle nejprve postiženy spodní listy, a když se testuje půda, zjistí se, že je kyselá. Při přehřátí listových buněk dochází k popálení listů a popálení listů. Spálenina listů obecně označuje hnědnutí a odumírání tkáně blízko okrajů listů a mezi žilkami, ačkoli spálení listů obecně označuje odumřelé skvrny, které se vyskytují uprostřed listu. Obojí je způsobeno dehydratací. Když listy uschnou, množství vody, která se vypařuje, se sníží a listy se pak přehřívají. Občas dochází k poškození celých listů nebo výhonků. Řada problémů může způsobit spálení listů nebo popálení listů. Při pěstování v kyselé půdě s pH nižším než 6,5 se na liliích může vyvinout spálenina listů.

Podmáčení rostlin způsobí, že rostlina popálí listy a spálí se, protože kořeny rostlin nemohou najít dostatek vody. Dostatek vody nemusí dostat ani rostliny rostoucí v suchých, slaných, zmrzlých půdách nebo rostliny s omezeným prostorem pro zakořenění. Kořeny rostlin se přirozeně natahují, aby absorbovaly veškerou vodu, která je pro ně dostupná v okolí, do kterého se zasadí. Pokud se nenajde žádná voda nebo jen velmi málo vlhkosti, rostlina se dostane do stresu a dojde k poškození. Rostlina může přežít, pokud je zalévána během krátké doby, ale dlouhodobá dehydratace způsobí příliš velké škody a rostlina se vyčerpá a zemře.

Přemokření a špatně odvodněné půdy mohou také způsobit spálení listů nebo popálení listů. Kořeny potřebují ke správnému fungování kyslík. Vlhké půdy s nízkým obsahem kyslíku způsobují odumírání kořenů nebo hnilobu kořenů. Špatně odvodněná půda nebo jílovitá půda brání kořenům dostat k rostlině dostatek kyslíku spolu s nahromaděním příliš velkého množství vody, které způsobí utopení rostliny. V některých případech dochází k popálení nebo spálení listů, když rostlina začne umírat. Kořeny začnou odumírat, nejsou tak zdravé, aby sahaly po nějaké vláhě, rostlina se pak dehydratuje, protože se vstřebá mnohem méně vody.

Vítr a teplo mohou také způsobit dehydrataci rostlin. Horké a větrné podmínky způsobují problémy s dehydratací, i když je půda vlhká. Vítr a teplo způsobují, že se voda z listů velmi rychle odpařuje, a to natolik, že vlhkost nelze nahradit.

Poškození mrazem rychle způsobí, že listy rostlin budou tmavě hnědé nebo černé. Když listy zmrznou, buňky listu prasknou nebo vyschnou a rychle odumírají.

Mezi další faktory patří nemocné nebo poškozené kořeny. Pokud jsou kořeny rostlin nemocné nebo poškozené, pak opět kořeny nejsou dostatečně zdravé, aby hledaly okolní vlhkost. Hromadění soli v rostlinné tkáni listů může také způsobit popálení nebo spálení. Jakmile je rostlina poškozena, již se nevzpamatuje. Udržujte rostliny řádně zalévané, abyste zabránili dalšímu poškození. Pokud je to možné, zastiňte rostliny během opravdu horkého počasí a několikrát denně ostříkejte listy. Chraňte stínomilné rostliny poskytnutím dostatečného stínu. Ujistěte se, že půda je vlhká, když mrzne, a snižte pravděpodobnost dehydratace v důsledku zmrzlé půdy použitím mulče blízko základny rostliny. Pokud lilie rostou v půdě s pH nižším než 6,5, přidejte mletý dolomitický vápenec ke snížení jeho kyselosti a přihnojte cibulovitou rostlinnou potravou s pomalým uvolňováním.

Přemokření poškozuje všechny kvetoucí rostliny, zejména ty, které vyžadují dobře odvodněnou půdu. Pokud je půda neustále mokrá, listy se zbarví do světle zelené nebo žluté. Okraje listů mohou zhnědnout a některé listy mohou odumřít. V některých případech je rostlina zakrnělá. Kvetení je slabé. Pokud rostlinu vytáhnete ze země, kořeny budou měkké, kašovité a uhnilé.

Přemokření je vážný a běžný problém, který často vede k rozkladu a odumírání kořenů rostlin. Kořeny potřebují ke svému normálnímu fungování kyslík. Kyslík je obsažen v malých vzdušných prostorech nebo pórech v půdě. Při aplikaci vody na půdu je vzduch vytlačen z půdních pórů a nahrazen vodou. Pokud tato voda nemůže správně odtékat nebo je neustále znovu aplikována, zůstávají póry půdy naplněny vodou. Kořeny nemohou absorbovat kyslík, který potřebují, a začnou se rozkládat. Protože kořeny stále hnijí, jsou mnohem méně schopné zásobovat rostlinu živinami nebo přijímat vodu. Proto mezi zálivkami nechte půdu mírně vyschnout. Je také důležité zlepšit odvodnění půdy. Pokud máte těžkou, špatně odvodněnou půdu, použijte květiny, které rostou ve vlhké půdě. Zde je seznam květin, které můžete použít, astilba, bubák, kardinál, kapradiny, kosatec japonský a sibiřský, plevel Joe-Pye, měsíček bahenní, květ opice, hvězdnice z Nové Anglie a sladká bílá fialka.

About the author

x1yrs

Leave a Comment