druhy rostlin

Pět druhů borůvek a jejich vlastnosti

Úvod

Běžně se pěstuje pět druhů borůvek. Tento článek uvádí a diskutuje tyto a jejich vlastnosti. Některé příklady populárních odrůd pro každý typ jsou také uvedeny.

1.: Severní Highbush Vaccinium corymbosum – Jedná se o vysoce chladné odrůdy pro zóny 3-7 s potřebou 800 až 1000 chladných hodin. Northern Highbush Blueberry je druh borůvky pocházející z východních severních Spojených států. Jsou to vysoce chladné odrůdy a jsou nejrozsáhleji pěstovanými borůvkami na světě. Pokud tyto severní odrůdy s vysokým keřem nedostanou požadovaný počet hodin chladu, nebudou produkovat. Tyto keře jsou hodnoceny jako zóna 3 až zóna 7, která zahrnuje většinu středních, západních, středozápadních a východních Spojených států a také některé části Kanady. Tyto odrůdy vykazují tvary keřů od krátkých a kompaktních po vysoké a otevřené. Bobule se pohybují ve velikosti od ¼” do více než 1″ v průměru a v barvě od tmavě modré po světle modrou. Borůvky Northern Highbush vyžadují minimálně 800 hodin chlazení, aby se dosáhlo správného nasazení ovoce. Všechny kultivary jsou samosprašné, ale budou produkovat lepší úrodu, pokud se vysadí více než jedna odrůda.

Některé příklady:

 • Bluecrop se doporučuje pro pěstování v zónách 4 až 7.
 • Bluegold je také někdy uváděn jako polovysoká odrůda kvůli malé výšce a původu. Doporučuje se pro pěstování v zónách 4 až 7.
 • Blueray se doporučuje pro pěstování v zónách 3 až 7.
 • Duke se doporučuje pro pěstování v zónách 4 až 7.
 • Elliott se doporučuje pro pěstování v zónách 4 až 7.
 • Hardyblue se doporučuje pro pěstování v zónách 4 až 8.
 • Jersey se doporučuje pro pěstování v zónách 4 až 7.
 • Legacy se doporučuje pro pěstování v zónách 5 až 8.
 • Patriot je také někdy uváděn jako polovysoká odrůda kvůli malé výšce a původu. Doporučuje se pro pěstování v zónách 3 až 7.
 • Rubel je divoký kultivar typu Highbush. Doporučuje se pro pěstování v zónách 4 až 7.

2.: Southern Highbush (Vaccinium corymbosum hybrid) — Southern Highbush jsou specificky hybridizovány, aby produkovaly vynikající ovoce, přizpůsobivost půdy, tepelnou toleranci a nízké zimní chlazení. Borůvka Southern Highbush je kříženec mezi borůvkami Northern Highbush a původními jižními druhy, což jí dává větší rozsah adaptace než kterýkoli z jejích rodičů. Southern Highbush snáší širší rozsah půdních podmínek a teplotních změn. Plody jsou menší než borůvky Rabbiteye, ale neméně chutné. Jedná se o nízkochladné odrůdy pro použití v zónách 5 až 10 s požadovanými 150 až 800 chladnými hodinami. Většina Southern Highbush je samosprašná, ale bobule budou větší, pokud se vysadí dvě odrůdy společně. Tyto odrůdy mají nízké požadavky na zimní chlazení. “Chilling” je míra akumulovaných hodin teplot pod 45 ° F, ale nad 32 ° F v období klidu.

Některé příklady:

 • Jubilee se doporučuje pro pěstování v zónách 5 až 9.
 • Misty se doporučuje pro pěstování v zónách 5 až 10.
 • Oneal se doporučuje pro pěstování v zónách 5 až 9.
 • Sharpblue se doporučuje pro pěstování v zónách 7 až 9.
 • Sunshine Blue se doporučuje pro pěstování v zónách 5 až 10.
 • Golfové pobřeží se doporučuje pro pěstování v zónách 6 až 10.
 • Ozarkblue se doporučuje pro pěstování v zónách 5 až 9.

3. : Polovysoké borůvky (Vaccinium corymbosum x V. angustifolium)

Half-High Blueberries je termín používaný pro seskupení keřů borůvek s podobnými vlastnostmi. Jsou výsledkem, jak by název mohl naznačovat, křížením výběrů borůvek Northern Highbush a Lowbush z volné přírody. Dorostou pouze 2 až 4 stopy. vysoký. Obecně se jedná o odrůdy s vysokým chlazením pro zóny 3 až 7 a potřebují 1 000 až 1 200 hodin chlazení. V posledních letech Zemědělské výzkumné stanice uvolnily mnoho nových „napůl vysokých“ rostlin borůvek. Všechny tyto odrůdy mají “divokou” chuť svých rodičů. Half-Highs byly vyšlechtěny pro výjimečnou mrazuvzdornost, ale jsou skutečně vynikajícími okrasnými rostlinami, kdekoli se pěstují. Všechny tyto odrůdy mají úžasné podzimní barvy. Obecně platí, že tyto keře se budou částečně schopny opylovat samy, i když se jim vždy bude dařit lépe s jinou odrůdou, se kterou se mohou křížově opylovat.

Některé příklady:

 • Northcountry– Její původ je (G65X Ashworth) X R2P4 Univ. z Minnesoty. Úspěšně roste v zónách 3 až 7.
 • Northsky–.Jeho původ je (G65 X Ashworth) X R2P4 Univ. z Minnesoty. Úspěšně roste v zónách 3 až 7.
 • Northland – Jeho zdrojem je Michigan Univ. Úspěšně roste v zónách 3 až 7.
 • Polaris – Jeho původem je Bluetta X (G65 X Ashworth). Úspěšně roste v zónách 3 až 7.
 • Bluegold — Jeho původem je Blue Haven X (Ashworth X Bluecrop). Úspěšně roste v zónách 4 až 7.
 • Friendship – Jeho zdrojem je sazenice původní rostliny nalezené rostoucí poblíž Friendship, WI. Úspěšně roste v zónách 3 až 7.
 • Patriot – Jeho původ je US3 X Earliblue Univ. z Maine. Úspěšně roste v zónách 3 až 7.

4. : Wild Lowbush Blueberries (Vaccinium angustifolium sp.) jedná se o vysoce chladné odrůdy pro zóny 3 až 7 a potřebují 1 000 až 1 200 chladných hodin. Wild Lowbush Borůvky jsou původní ovocné plodiny v Atlantické Kanadě, Quebecu a státě Maine. Divoké borůvky rostou přirozeně po tisíce let. Jsou nízkého vzrůstu a na rozdíl od svých příbuzných Highbush se šíří především oddenky nebo podzemními běhouny, které dávají vzniknout novým kořenům a stonkům. Zralá výsadba může vytvořit hustý půdní kryt. Bohaté bílé květy poskytují malé světle modré plody s výraznou chutí “divokých” borůvek. Každoroční prořezávání není nutné, ale dobře reagují, pokud se na konci zimy každý druhý nebo třetí rok odstřihnou dvě třetiny porostu. Jsou skvělými kandidáty na krajinné hranice.

Některé příklady:

 • Top Hat je Lowbush, kultivar trpasličího typu. Cylindr se používá výhradně pro účely okrasné krajiny a kontejnerů. Doporučuje se pro pěstování v zónách 3-7.
 • RUBY CARPET je výběr Lowbush vyvinutý státem Maine. Doporučuje se pro pěstování v zónách 3-7. Výška rostlin bude v dospělosti 4 až 6 palců a rozloží se směrem ven, aby vytvořily červený koberec.

5. Rabbiteye borůvky, Vaccinium ashei Jedná se o nízko chladné odrůdy pro zóny 7 až 9.

Borůvky králičího oka si získaly oblibu po celém jihu. Částečným důvodem popularity borůvek králičího může být, že bylo identifikováno jen málo hlavních škůdců borůvek králičích. Odrůdy Rabbiteye se vyskytují na jihovýchodě Spojených států. Rostliny Rabbiteye jsou mohutnější, snáze se o ně pečuje a žijí déle než většina jižních odrůd. Zvládnou sucho lépe než borůvky Highbush. Mohou adekvátně růst v půdách s nižším množstvím organického materiálu v nich. Borůvky Rabbiteye jsou obvykle pevnější než jižní odrůdy se silnější slupkou. Semena bývají poněkud výraznější než Highbush. Jejich skladovatelnost po sklizni je výjimečná a obvykle lepší než Highbush. Poptávka po borůvkách se zvýšila, protože se více ví o zdravotních přínosech borůvek. Jižané často neobjevili vynikající kvalitu borůvek králičího.

Škůdce králičích borůvek

Hlučňový pakomár je nově objevený škůdce borůvek zajícovitých na jihovýchodě USA. Larvy pakomárů se živí uvnitř a ničí poupata, výsledkem jsou nízké výnosy. Kultivary borůvek Rabbiteye se velmi liší svou odolností vůči napadení hálčivkou borůvkovou. Powderblue a Brightwell jsou vysoce odolné proti poškození poupat; Climax a Tifblue jsou středně citlivé; a Premier je vysoce náchylný. Většina jižních kultivarů borůvek Highbush je vysoce odolná vůči poškození poupat.

Některé příklady:

 • Premier- Jedná se o raně v polovině sezóny dozrávající králičí očko produkující vysoké výnosy pevných lahodných plodů. Doporučují se pro pěstování v zónách 7 až 9.
 • Climax- Je to mezisezónně dozrávající borůvka se skvělou chutí! Plody jsou pevné a vynikající volbou pro čerstvé a zpracované trhy. Doporučují se pro pěstování v zónách 7 až 9.
 • Powderblue- Je to jedna z nejatraktivnějších borůvek králičího oka, která dozrává pozdě. Plody jsou středně velké a snadno se odstraňují z rostliny. Chuť je sladká. Doporučují se pro pěstování v zónách 7 až 9.
 • Brightwell- Pozdně dozrávající bobule s vynikající kvalitou. Chuť je dobrá, velikost ovoce a vzhled bobulí je atraktivní pro čerstvé trhy. Doporučují se pro pěstování v zónách 7 až 9.
 • Tifblue- Jedná se o pozdní zrající odrůdu. Tifblue byla nejrozšířenější borůvka na jihovýchodě, protože je produktivní a má pevné plody. Doporučují se pro pěstování v zónách 7 až 9.

souhrn

Existuje celá řada různých druhů borůvek, které jsou vhodné pro různé účely a pěstitelské zóny. Jedna věc, kterou mají všechny společnou, je jejich vysoká antioxidační kapacita a zdravotní přínosy. Měli byste si vypěstovat vlastní borůvky bez pesticidů. Lze je zakoupit z renomovaného online zdroje. Kupte si ty, které se nejlépe hodí pro vaši pěstitelskou zónu.

About the author

x1yrs

Leave a Comment