tipy pro zahradničení

Pěstování růží v suchém středomořském klimatu – je slučitelné se zahradnictvím šetřícím vodu?

Růže jsou z velké části velmi náročné na potřebu vody. S výjimkou řady druhů růží středomořského a stepního původu (tj. střední Asie) pěstované odrůdy, které zahradníci zná, spotřebují, aby dosáhly svého nejlepšího výkonu, 3-4krát více než keře odolné vůči suchu.

Například slavné hybridní čajové růže jako Chrysler Imperial, Queen Elizabeth nebo Peace, bude vyžadovat přibližně 700 mm (30 palců) dodatečného zavlažování ročně v suchém středomořském klimatu, které přijímá 250-450 mm zimních srážek. Oproti tomu keře a keře jako Kalina, Pistácie, Melaleuca nebo Grevillea si vystačí se 100-200 mm ročně, ba i méně. Otázkou je, jak lze pěstovat růže v rámci vodních omezení suchého klimatu?

Než odpovíme, připomeňme si, jak jedinečný může být velký růžový keř. Co se dá srovnat s masou ohnivě červených floribundas u obílené zdi? Nebo krása a vůně tolika báječných hybridních čajů? Ve většině zahrad středomořského stylu je místo pro růže, pokud lze najít způsob, jak snížit spotřebu vody.

Definované záhony růží

Prvním krokem je samozřejmě omezit plochu, kterou růžové keře pokrývají, a soustředit je pouze do jedné malé části zahrady. Je pravda, že tato malá část bude potřebovat hodně vody, ale jejich vysokou spotřebu můžete kompenzovat výsadbou keřů odolných vůči suchu ve zbytku zahrady.

Kromě některých právě zmíněných druhů můžete do seznamu přidat rostliny jako Junipers, Leocophyllum, Pittosporum a Carissa, abychom jmenovali alespoň některé. Šťastnou shodou okolností dává zaměření růží na jedno místo dobrý designový smysl.

Zavlažování – samostatná linka pro záhon růží

Efektivní využívání vody vyžaduje, aby růže potřebovaly režim zavlažování oddělený od ostatních keřů v zahradě. Není možné šetřit vodou, pokud jsou vodou šetřící rostliny na stejné lince jako žíznivé rostliny, jako jsou růže.

Není ani vždy moudré mít růže na stejné lince s jinými skupinami velkých konzumentů, jako jsou místní rostliny nebo jednoleté květiny, protože ačkoli požadovaná množství mohou být podobná, požadovaná frekvence mezi zálivkami je často zcela odlišná. Přestože jsou růže žrouty vody, jsou také citlivé na nedostatek vzduchu v kořenové zóně, takže vysokofrekvenční režim vhodný pro květiny by mohl být pro růže velmi nevhodný. Pokud je to možné, dejte růžím jejich vlastní, oddělený plán zavlažování.

Vyhněte se pod výsadbou

Růže mají tendenci bojovat, když musí soupeřit o vodu a živiny se sousedními rostlinami. Do této kategorie jsou zahrnuty rostliny v prostatě pěstované pro zlepšení vizuálního efektu zemní plochy. Při výsadbě růží nevyhnutelně dochází k potřebě přidávat více vody, aby se kompenzovalo pohlcení nízko rostoucími rostlinami.

Místo podsadby je pak z hlediska úspory vody daleko lepší nahrnout mezi růžové keře vrstvu organického mulče. Esteticky vzato to můžete proměnit ve svůj prospěch tím, že jako mulčovací médium použijete dekorativní dřevěnou štěpku. Růžím navíc prospěje chladnější teplota ornice a menší konkurence plevelů.

About the author

x1yrs

Leave a Comment