V USA a dalších zemích pěstují zahradníci více rajčat než jakékoli jiné zeleniny. Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších domácích zahradních plodin. Někteří říkají, že devadesát pět procent našich zahradníků pěstuje rajčata jak pro komerční účely, tak pro vlastní zahradu. Téměř všude, kde najdete jídlo, najdete rajčata v nějaké formě. Mohou růst na malé ploše, vydrží většinu sezóny a snadno se pěstují. Mají nízký obsah kalorií a jsou dobrým zdrojem vitamínu C.
Výběr oblasti pěstování
Rajčata by měla být pěstována na plném slunci a sázena mimo stromy a keře, aby bylo dosaženo nejvyššího výnosu. Rostlina vyžaduje dostatek vlhkosti a dobře odvodněnou půdu, protože špatná drenáž podporuje ztrátu kořenů. Pěstování rajčat lze provádět na dvoře nebo na většině míst s dostatkem slunečního světla. Uvědomte si, že rajčata snadno zahubí mráz a rané rostliny by měly být chráněny.
Příprava půdy
Rajčata rostou v mnoha typech půdy, ale preferují dobře odvodněné hlíny. Snadno se pěstují i v květináči na okně nebo jako stromovitá rostlina. Rajčata dobře rostou v mnoha typech půdy, ale preferují hlubokou, úrodnou, dobře odvodněnou půdu, která je dostatečně zásobená organickou hmotou a je mírně kyselá. Půda by měla být zpracována pouze tehdy, když je dostatečně suchá, aby se nelepila na nářadí. Zahradní půdu lze zlepšit přidáním shnilého hnoje, plísně listů, rašeliny nebo jiných organických materiálů. Pro produkci rajčat je zapotřebí dobrý přísun dusíku, fosforu a draslíku. Některé dobré zdroje jsou zelené plodiny zapracované do půdy, hnůj kompost, horninové minerály a další živiny, které jsou potřebné k dobré produkci.
Druhy rajčat
Dva typy klasifikace rajčat pro mnoho zahradníků jsou definitivní a neurčité skupiny. Určité jsou nižší pěstitelé. Mají menší produkci, protože stonek končí v květním hroznu. Rajčata určitého typu mají tendenci nasadit a dozrát všechna najednou, což usnadňuje sklizeň a konzervování. Tato skupina zřídka vyžaduje prořezávání nebo velké umístění do klece. Neurčité vinné révy nekončí v květním hroznu, ale stále rostou. Rajčata neurčitého typu mohou plodit dříve tím, že počátkem léta sevřete špičky hlavního stonku.
Je nutné zvážit odrůdy na základě potřeby nebo použití. U odrůd, kterým se ve vaší oblasti daří nejlépe, může být užitečné zeptat se zkušeného souseda nebo místní pobočky, která může mít také užitečnou literaturu.
Spuštění výroby
Správné nastavení rostlin jim poskytne pevný start, který potřebují, minimalizuje stres a v mnoha ohledech definuje celé vegetační období. Ranost produkce a množství vyprodukovaného ovoce jsou ovlivněny kvalitou rostliny a dobou přesazení na zahradě. Nejlepší rostlina rajčete by měla být šest až osm palců vysoká a tmavě zelená s podsaditým, chraplavým stonkem a dobře vyvinutým kořenem. Obvykle je k produkci tohoto typu rostliny ze semen potřeba šest až osm týdnů. Pokud roste ze semen, poté, co rostlina vyvine první sadu pravých listů, přesaďte je alespoň dva palce od sebe a dopřejte jim dostatek světla pro podsaditý vývoj stonku. Sazenice by měly být přesazeny do pasterizované zalévací směsi. Pokud je začínáte u vás doma, vystavte sazenice jižnímu oknu a otočte je, aby měly jednotné světlo.
Výsadba
Rajčata by měla být usazena na zahradě, když se počasí oteplí a teplota půdy je nad 60 stupňů. Prvním krokem je připravit půdu nejprve rozdrcením zahradními hráběmi. Odstraňte všechny stonky listů kromě horních tak, že je uštípnete. Uprostřed směsi půdy a kompostu vykopejte malou díru a postavte rostlinu. Nesazujte rostlinu příliš hluboko. Snažím se zachovat přirozenou půdní linii rostliny při přesazování, stejně jako byly pěstovány na seťovém lůžku. Pokud však rostliny zakládáte do rašeliny, zasaďte je asi jeden palec pod linii půdy, abyste zabránili vysychání. Měli byste je mít večer nebo při zatažené obloze, aby rostliny neuvadly a nebyly příliš suché. Jakmile je rostlina na místě, vyplňte kolem nové rostliny jemným mulčem. Obecně používejte jednodílný kompost až třídílnou půdu. Vždy se ujistěte, že půda a kompost jsou velmi dobře promíchané. Použijte recyklovaný karton k výrobě límce rostliny (3 ½ až 4 palce vysoké). Spojte límec dohromady, abyste vytvořili kruh o průměru 4 palce. Zatlačte límec o palec do půdy s rostlinou uprostřed.
Hnojivo
Hnojivo aplikované pouze při výsadbě nedodá dostatečné množství živin po celou sezónu a budete mít špatnou produkci. Vytvoří silný vegetativní růst, ale slabou násadu plodů. Přihnojujte poprvé, když první plody vyrostou z jedné třetiny. Lze použít jednu libru dusičnanu amonného (33-0-0) nebo ekvivalentního hnojiva na 100 stopový řádek nebo jednu zarovnanou polévkovou lžíci na rostlinu. Hnojivo vmíchejte do půdy a poté zalijte, dávejte pozor, aby se hnojivo nedostalo na listy. Druhá aplikace by měla být provedena dva týdny po prvním zralém ovoci a třetí o měsíc později. Po hnojení rostliny důkladně zalijte.
Při dodržování těchto jednoduchých pokynů byste měli být na cestě k pěstování zdravých a chutných rajčat.
Leave a Comment