Pokojové rostliny

Narození květy července – leknín & Larkspur

Krásný horký měsíc červenec je údajně nejproduktivnějším měsícem růstu z celého roku. Možná proto jsou s ním spojeny dvě rodné květiny: Larkpur a Leknín.

Stračka polní
Larkspur, také nazývaný “Larks Heel” od Williama Shakespeara, je krásná kompaktní květina, která se tradičně vyskytuje v jižní Evropě. Larkspur lze nyní nalézt rostoucí po celé Severní Americe a je krásným doplňkem každé zahrady.

Skřivánek dostal své jméno podle květů, které mají 5 okvětních lístků, které srůstají a tvoří dutý prostor s ostruhou na konci. Larkspur kvete v různých barvách, přičemž nejoblíbenější je bílá, růžová a fialová nebo fialová.

O této komplikované květině se říká, že vzbuzuje radost a sladkou povahu, ale je značně jedovatá a údajně je velkou příčinou otrav a úmrtí dobytka na farmách ve Spojených státech. Jeho černá semena jsou při konzumaci jedovatá, ale v minulosti se používala k ochraně vlasů lidí před hnidami a všenkami. Šťáva z květů při smíchání s kamencem vytváří modrý inkoust, který lze použít k barvení látek a psaní; a říká se, že měšťané v Transylvánii používali květinu k odhánění čarodějnic ze stájí.

Larkspur, neboli Delphinium, kvete koncem jara a je opylován motýly a včelami a je krásným doplňkem každé zahrady nebo jedinečných květinových vzorů.

Leknín
Ti šťastlivci, kteří se narodili v červenci, mohou také nazývat Leknín svou rodnou květinou. Tato exoticky vyhlížející rostlina kvete po celý rok v mírném a tropickém podnebí po celém světě, dokonce i jako divoká květina v Edmontonu v Albertě. Leknín přichází v různých barvách a podle indické legendy byl původně hvězdou, která spadla z nebe.

Leknín je často zaměňován s lotosem, buddhistickým symbolem osvícení a je národní květinou Bangladéše (modrý leknín je národní květinou Srí Lanky).

Jeho listy a květy rostou nad vodou, zatímco rostlina zůstává zakořeněna v půdě. Běžně se používají jako okrasné rostliny pro svou krásu a místo v přírodě jako mírumilovná květina a byly s oblibou zobrazovány v sérii obrazů od Moneta.

Ať už se leknín používá jako okrasná květina nebo symbol radosti, je rozhodně pozitivním doplňkem každého zahradního jezírka.

About the author

x1yrs

Leave a Comment