druhy rostlin

Jak vás vaše staré mrkvové slupky a jablečná jádra mohou učinit zdravějšími a být šetrnější k planetě

Možná si myslíte, že vyhodit slupky z mrkve a jader jablek do odpadu nemá žádný účinek, protože se stejně rozloží. Ale i přírodní rostlinná hmota vydrží roky, když je uzavřena v plastovém sáčku a odhozena na skládku.

Město Seattle, WA, jako skvělý příklad společenské odpovědnosti nabízí všem obyvatelům bezplatné kompostovací koše. To udrží více než 800 milionů liber odpadu mimo jejich skládky! Nejen, že můžete pomoci odklonit svůj vlastní kuchyňský odpad ze skládky, ale můžete si vytvořit bohatý výživný humus pro svou vlastní zahradu, ať už je to hektar nebo starý vinný sud na vaší terase.

PROČ BYCH MĚL KOMPOSTOVAT?

o V USA se ročně vyprodukuje přes 21 milionů tun potravinového odpadu. Pokud by se toto kompostovalo, ušetřené skleníkové plyny by se rovnaly odstranění více než 2 milionů aut ze silnic.

o Přidáte cenné živiny zpět do půdy a vaše zahrada bude zdravější a vaše zelenina bude výživnější pro vás a vaši rodinu.

o Ušetříte peníze tím, že nebudete muset kupovat zahradní zeminu a mulčovací materiály, což ušetří energii na dopravu těchto produktů do vašeho obchodu a na zahradu.

CO JE KOMPOST?

Když se organické materiály jako listí, zbytky rostlinných potravin, hnůj a zahradní odpad rozloží v kontrolovaném prostředí (vaše kompostovací nádoba), vytvoří se bohatý a úrodný humus, který zlepší a zúrodní vaši zahradní půdu.

Vaše rostliny jsou mnohem zdravější, protože:

o přidávají se živiny

o odvodnění se výrazně zlepší, pokud vaše půda obsahuje hodně jílu

o pokud je vaše půda písčitá, kompost jí pomáhá zadržovat vodu

Pokud je vaše kompostová hromada chladná, červi a hmyz si do ní najdou cestu a pomohou přeměnit váš odpad na jídlo pro vaši zahradu. Ale pomáhá to správné podmínky. Poskytněte těmto přátelským zvířátkům dostatek vzduchu, vody a potravy a stanou se nejlepšími přáteli vaší zahrady.

JE KOMERČNÍ KOMPOST STEJNÝ JAKO „DOMÁCÍ“?

Domácí kompost je lepší pro mikroby a rozmanitost živin, ale pytlovaný kompost poskytuje organickou hmotu a některé mikroby. Pozor, kompostovaný hnůj může být většinou hmotnostně voda.

Pokud máte velkou zahradu, kde půda potřebuje přidané živiny, možná budete chtít koupit levné pytle kompostovaného hnoje nebo hromadného kompostu z místního komerčního kompostéru a podle potřeby přidat vlastní kompost.

Pokud kupujete kompost, mějte na paměti, že na pytlovaný kompost neexistují žádné regulační požadavky na označování. Kompostovaný kal z čistíren odpadních vod třídy A je pravděpodobně nejbezpečnější, protože je to jediný typ kompostu, který vyžaduje testování na přítomnost těžkých kovů a patogenů, než bude schválen k prodeji veřejnosti. Výkrmový hnůj je mnohem nebezpečnější z hlediska patogenů, protože testování není nutné.

CO KDYŽ NEMÁM DOSTATEK MÍSTA?

I když máte jen malý bytový balkon nebo zadní verandu, můžete kompostovat v plastové nádobě (asi 18 galonů nebo větší). Na všech stranách, na dně a ve víku, vyvrtejte nebo děrujte otvory asi jeden nebo dva centimetry od sebe. Umístěte jej do jiného o něco většího a mělčího koše (k tomu dobře poslouží ty pod košemi). Mezi ty dva vložte několik kamenů nebo cihel, aby byl prostor pro proudění vzduchu. Přidejte svůj odpad a každých pár dní protřepejte koš. Pokud máte místo pro dva, můžete k jednomu přidávat na několik měsíců, pak k němu přestat přidávat a začít s druhým. Pokračujte v občasném protřepávání, dokud nebude hnědá, drobivá a zemitá. Tento kompost můžete použít pro malé balkónové květináče, nebo i vaše pokojové rostliny, pokud nemáte místo na velkou zahradu.

CO POTŘEBUJE MŮJ KOMPOST, ABY SE DALO?

Pro velmi kvalitní kompost smíchejte materiály s vysokým obsahem dusíku (jako je jetel, čerstvá posekaná tráva) a materiály s vysokým obsahem uhlíku (jako je sušené listí a sláma). Vlhkost je zajištěna deštěm a čerstvým kuchyňským odpadem, ale možná budete muset přidat vodu, abyste udrželi vlhkost. Otáčení nebo míchání hromady často poskytuje kyslík.

Váš kompost potřebuje dýchat:

Bez dostatečného vzduchu se vaše hromada kompostu rozloží, ale pomaleji… a bude mnohem páchnoucí! Ujistěte se tedy, že máte ve své hromadě spoustu místa pro vzduch. Sláma funguje skvěle, aby se hromada nesmazala. Pokud nemáte přístup ke slámě, ujistěte se, že jste rozbili všechny shluky a zkuste ji pravidelně obracet rýčem nebo zahradní vidličkou, abyste ji načechrali.

Váš kompost potřebuje vypít:

Chcete jen tolik vlhkosti, aby se každá částečka ve vaší hromádce mírně obalila, což poskytuje ideální prostředí pro žíznivé mikroby. Měl by být vlhký jako vyždímaný ručník. Vlhčí než tohle a začne to smrdět. Obecně bude váš kuchyňský odpad dostatečně vlhký, ale pokud přidáváte suché listí ze zahrady, možná je budete chtít mírně navlhčit. Pokud je vaše hromada otevřená živlům, za deštivého počasí ji zakryjte plachtou. Příliš mnoho vlhkosti může způsobit pokles teplot uvnitř hromady a způsobit zápach. Nedostatek vlhkosti zabraňuje zahřívání hromady a zpomaluje proces rozkladu. Každý týden kontrolujte úroveň vlhkosti kompostovací hromady a v případě potřeby ji upravte. Přidejte vodu pro zvýšení vlhkosti nebo přidejte suchý materiál, který pomůže vysušit.

Váš kompost potřebuje jíst:

Vaši přátelští brouci tvořící kompost mají dvě skupiny potravin… a vždy je nejlepší je smíchat, pokud můžete:

o Hnědé (suché) – Tyto materiály mají vysoký obsah uhlíku a zahrnují slámu, suché listí, dřevěné třísky nebo popel, skořápky arašídů, jehličí, stonky zeleniny a drcený karton nebo noviny (vyhněte se barevnému papíru a inkoustům). Možná je budete chtít trochu navlhčit, když je přidáváte do kompostu.

o Zelené (mokré) – mají vysoký obsah dusíku a zahrnují kuchyňský odpad z ovoce a zeleniny, zelené listí a odřezky trávy, čajové sáčky, kávovou sedlinu a dokonce i mořské řasy. Koňský hnůj je skvělý, ale je lepší, když je dobře odleželý. Zkontrolujte v místní stáji.

Váš kompost musí zůstat teplý:

Pokud žijete v chladném klimatu, vaše hromada kompostu bude s největší pravděpodobností v zimě nečinná. Bude v dobré formě, jakmile ji jarní vedra začnou znovu zahřívat. Kompost nemusí být horký – 50 % Fahrenheita je v pohodě.

Možná uvažujete o horkém kompostování (110 až 160 stupňů F), protože teplo produkuje rychlý kompost (v týdnech spíše než měsících) a zabíjí většinu semen a chorob rostlin. Studie však ukázaly, že kompost produkovaný při vysokých teplotách má menší schopnost potlačovat choroby v půdě. Vysoké teplo může zabít prospěšné bakterie nezbytné k potlačení onemocnění.

TIPY PRO KOMPOSTOVÁNÍ

o Rovnováha čerstvého a suchého: Hromady kompostu s poměrem 1 dílu čerstvého k 2 dílům suchého materiálu se rozkládají nejrychleji. Přidejte na hromadu jednu zahradní vidličku čerstvého materiálu a doplňte ji dvěma vidličkami suchého materiálu. Poté je smíchejte dohromady.

o Velikost: Hromady kompostu, které mají alespoň 3 kubické stopy (3 stopy x 3 stopy x 3 stopy), se rychleji zahřívají a rychleji se rozkládají.

o Nastartujte svou hromadu kompostu: Pokud kompostovací hromadu teprve zakládáte, přidejte lopatu vysoce kvalitní zahradní zeminy, která pomůže nastartovat mikrobiální aktivitu ve vaší hromadě.

o Míchání: Pokud je to možné, promíchejte kompost jednou týdně, aby se přesunul materiál z vnější strany hromady dovnitř. Tím se zabrání zhutnění hromady. (zhutnění snižuje proudění vzduchu a zpomaluje rozklad)

o Páchnoucí?: Zdravý kompost voní zemitou – pokud je váš zapáchající, je příliš mokrý. Častěji jej otáčejte a přidejte více sušiny, aby se usušil. Když je váš kompost příliš mokrý, eliminuje kyslík z vaší hromady – což zpomaluje proces rozkladu a podporuje prosperitu anaerobních mikroorganismů… zvyšuje zápach! Může to také zapáchat, pokud vaše směs obsahuje příliš mnoho zahradního odpadu nebo kuchyňského odpadu. Zahrabte ji hluboko do kompostu a přidejte další sušinu.

o Po dokončení: Kompost by měl být tmavě hnědý, zemitě vonící a vlhký na dotek. Kompost na dně hromady obvykle „dokončí“ jako první. Budete vědět, že je váš kompost hotový a připravený k použití, až se přestane ohřívat a když původní ingredience nepoznáte. To obvykle trvá 6 až 12 měsíců.

o Nic se neděje!: Pokud si všimnete, že se nic neděje, možná budete muset přidat více dusíku, vody nebo vzduchu. Studené kompostování může trvat rok nebo déle, než se rozloží v závislosti na materiálech v hromadě a podmínkách.

o Hromada kompostu je příliš horká: Pokud je kompostová hromada příliš horká, můžete mít příliš mnoho dusíku. Přidejte další uhlíkové materiály pro snížení zahřívání. Špatný zápach také může znamenat příliš mnoho dusíku.

o Přitahuje mouchy a hmyz: Přidávání kuchyňského odpadu může přitahovat hmyz. Abyste tomuto problému předešli, udělejte do středu hromady díru a odpad zahrabte. Nezapomeňte… nepřidávejte zbytky masa ani žádné živočišné látky, hnůj domácích zvířat, nemocný rostlinný materiál, plevel, tuky nebo oleje nebo mléčné výrobky.

o Mohu použít čerstvý hnůj?: Ne. Mohlo by to spálit vaše rostliny. Ujistěte se, že hnůj (NE psí nebo kočičí výkaly) je dobře vyzrálý, než se dostane do vaší zahrady.

About the author

x1yrs

Leave a Comment