tipy pro zahradničení

Jak navrhnout svou vysněnou zahradu – tipy pro důležité firemní manažery

Můžete začít tím, že se zamyslíte nad názvem a nad spojením mezi dvěma zdánlivě zcela oddělenými světy – co má důležitý podnikový manažer společného se zahradnictvím? No, následující článek vysvětlí tuto podivnou myšlenku. V našem neustále se měnícím světě a při velmi rychlém tempu, ve kterém žijeme a pracujeme, se objevila nová tendence zejména mezi těmi, kteří mají drsnou zkušenost s prací v prostředí velkých společností. Po 5 dnech každý týden nepřetržitého shonu, po nekonečných konferencích s kolegy z jiných zemí v různých časových pásmech, po hromadách zpráv a obtížných rozhodnutích každý den, rozhodnutích, která ovlivňují životy tisíců, manažeři objevili jednoduché a klidné život na venkově.

Stále více z nich si začíná kupovat jednoduché selské domky se zahrádkami, začíná si pěstovat vlastní zeleninu, sázet vlastní stromy a vyměňovat notebooky a chytré telefony za zahradní nářadí. Začnou znovu objevovat spojení s přírodou a jsou překvapeni, jak odpočinkový může být celý den práce na zahradě.

S jakýmsi překvapením si všimnou, že kompetence, které si pro svou práci vytvořili (time management, rozhodování, organizování a stanovování priorit, dokonce i IT dovednosti), platí i na zahradě. Možná se to zdá divné, ale dovolím si mluvit z vlastní zkušenosti. Jako manažer lidských zdrojů jsem si koupil a navrhl vlastní zahradu s pomocí svého notebooku a všech výše zmíněných dovedností.

Nejprve si tedy musíte koupit pozemek, který přeměníte ve svou vysněnou zahradu. Může to být malý pod vaším balkonem nebo velký venkovský vedle vašeho statku. Pak se musíte rozhodnout, jakou zahradu chcete: rekreační zahradu, praktickou zeleninovou zahradu nebo obojí.

Poté, v závislosti na vaší volbě výše, musíte jít na rýsovací prkno. Popadněte notebook, otevřete tabulku (je to nejlepší, protože každá buňka může představovat měrnou jednotku) a začněte pracovat. Nejprve začněte měřit vnější délky – poté vytvořte v tabulce skutečný vzhled vaší zahrady při pohledu shora. Snažte se dodržet měřítka – použijte jednu buňku na 1 metr nebo 1 stopu nebo měřítko dle vašeho výběru. Důležité je používat všude stejné měřítko. Nejprve vložte vnější okraje, bez ohledu na tvar, čtverec, obdélník, trojúhelník, přerušovaný volný tvar, je to vaše volba. Pak si všimněte, co už na zahradě máte, a zapište to také do tabulky: dům, veranda, aleje, stromy, které máte v plánu udržet, vinice, cokoliv, co si hodláte ponechat. Pečlivě změřte jejich umístění podle vnějších okrajů a nezapomeňte zachovat měřítko.

Nyní, když máte vložený aktuální stav, začněte přemýšlet, co ještě chcete na zahradě a kolik prostoru byste jim chtěli nabídnout: chcete 10 dalších meruněk, chcete jezírko, chcete ještě 2 popínavé růže, potřebujete postavit parkovací místo ještě pro jedno auto, chtěli byste levanduli, milujete rajčata a chcete jimi zaplnit polovinu vaší zahrady, chcete domeček na stromě, chcete domeček pro psa, hřiště pro vaše děti , vysoký živý plot, který vás ochrání před nechtěnými návštěvníky a mnoho dalších. Dejte všechny tyto prvky do seznamu ve stejné tabulce nebo samostatné tabulce a začněte je umisťovat do své zahrady.

Označte každý prvek v našem seznamu poté, co je umístíte do tabulky, abyste na žádný nezapomněli a vždy nezapomeňte sledovat měřítko. Při tom zvažte také následující:

– Udržujte co nejvíce trávy – celkově utíkáte z města a nepřeměňujete svou zahradu v další cementové a dehtové místo;

– Informujte se o požadovaných typech rostlin a jejich potřebách. Některé kvetou každý rok bez námahy, některé potřebují každý rok výměnu, některé potřebují zastřihnout, jiné stín, jiné potřebují blízkost podobných (například existují druhy meruněk, které vám nedají žádné ovoce, pokud mít vedle sebe v určitém dosahu doplňkovou, aby se mohl šířit svůj pyl), někteří potřebují jen slunce a dostatek světla, někteří potřebují ochranu před mrazem.

Může se to zdát komplikované, ale pamatujte, že to děláte, abyste se uvolnili a zapomněli na firemní záležitosti. Věřte mi – pouze prohlížení katalogů s rostlinami, které si můžete do zahrady koupit, vás uvolní víc, než si myslíte. Jen si představte, že máte všechny tyto rostliny ve své zahradě, všechny vysazené sami, kolik radosti a uspokojení vám mohou poskytnout.

Další věci, které mohou pomoci: pamatujte, že existují společnosti prodávající rostliny online. Vždy vám mohou pomoci vybrat ty, které chcete, a většinou produkty dodají, když je nejlepší čas je zasadit – takže je to vždy skvělá pomoc, abyste si zapamatovali, kdy něco zasadit. Pro pořádek můžete do tabulky vložit nejlepší čas výsadby a podle toho seřadit seznam – to vždy pomůže.

Také vždy existuje profesionál, kterému můžete zaplatit, aby za vás udělal všechnu tuto práci, ale když to uděláte, pamatujte, že přicházíte o veškerou zábavu. Skutečné uspokojení pochází z věcí, které jste udělali sami. Sledování růstu rostlin poté, co je zasadíte, je mnohem zábavnější, než když vám někdo jiný zabalí a doručí zahradu s kompletním servisem. Při práci na zahradě si odpočinete více, než jen sezením a pohledem na cizí práci. Sami vypěstované rajče chutná mnohem lépe než podobné, které vám daruje profesionální zahradník – i když je to vaše vlastní zahrada.

Když už bylo řečeno, vyzývám vás, abyste tuto myšlenku zatím jen zvážili, než učiníte jakékoli rozhodnutí – promluvte si s lidmi, kteří mají zahradu a starají se o ni sami, přečtěte si blogy a uvidíte, jak vám práce na vlastní zahradě dělá radost. A tato pozice bude určitě vyhovovat i vám, bez ohledu na vaši aktuální firemní práci a kompetence.

About the author

x1yrs

Leave a Comment