tipy pro zahradničení

Ekologické zeleninové zahradnictví pro začátečníky

Chcete-li být úspěšní v ekologickém zeleninovém zahradnictví, musíte sestavit podrobné plány. Půda je vaší první věcí; jak ji udělat bohatou a úrodnou a jak ji připravit tak, aby škodliví škůdci nenapadli vaši zeleninovou zahradu. Dvěma způsoby, kterými se organické zeleninové zahradnictví liší od konvenčních zahrad, je používání hnojiv a způsob, jak udržet škůdce pod kontrolou. Fosfor, dusík a draslík jsou tři složky nezbytné pro vaši organickou zahradu.

Pro svěží zelené listy musíte mít dusík. Pro silné kořeny a stonky je zapotřebí fosfor. A pro důležitou ochranu před nemocemi a krátkými nachlazeními je draslík nutností. Říkejme jim velká trojka. Velké tři jsou dostupné v komerčních hnojivech, ale jsou syntetické. V organickém zeleninovém zahradnictví se velká trojka přidává mnohem jiným způsobem.

Nejlepší způsob, jak obohatit půdu, je kompost. Vykopejte na zahradě nějaké jámy, abyste vytvořili kompost z kuchyňského odpadu. Používejte věci jako jehličí, stonky kukuřice, listy, natě mrkve, ovoce nebo zeleninu, které se zkazily, hnůj, vaječné skořápky a mletou kávu. Někteří ekologičtí zahrádkáři používají plevel ve svém kompostu, ale já to ze zřejmých důvodů nedoporučuji. Jak se kompostové materiály rozkládají, uvolňují bakterie a houby do půdy, kterou připravujete. Bakterie a houby přeměňují živiny, jako je dusík, na amoniak a dusičnany, které budou využitelné pro vaši zeleninu. Používejte látky, jako jsou mořské řasy, potašové soli, tabákové stonky a dřevěný popel, které vám pomohou vytvořit draslík ve vašem kompostu. Vytvořením vlastního kompostu ovládáte směs a rovnováhu, abyste dosáhli správné kombinace pro vaši organickou zeleninovou zahradu.

Abyste si byli naprosto jisti, že se váš kompost zcela rozpadl a nyní nabízí správnou rovnováhu, začněte jej zapracovávat do půdy alespoň dva týdny před plánovanou výsadbou.

pH v půdě musí být správné pro zdravé rostliny. Otestujte svou půdu, pokud má ph 0, je velmi kyselá, zatímco 14 je extrémně zásaditá. Sedmička samozřejmě znamená neutrální půdu. Ke zvýšení pH půdy levně použijte mletý vápenec. Další výhodou vápence je, že obsahuje hořčík, který většina půd postrádá. Pokud máte naopak extrémně zásaditou půdu, použijte ke snížení pH síru.

Hubení škůdců v ekologickém zahradničení se také liší od konvenčního zahradničení. V mnoha konvenčních záhonech chtějí zahradníci vymýtit všechny škůdce pomocí pesticidů. Mnozí v ekologickém zahradnictví si pouze přejí udržet populaci škůdců na nízké úrovni, aby měli na zahradě rovnováhu. Samozřejmě, kdykoli je to možné, sázejte zeleninu odolnou proti škůdcům. Aby škodlivé organismy rostly, potřebují jasné sluneční světlo, takže kolem rostlin udržujte hustý mulč, který odepře organismy, které potřebují sluneční světlo, a pomůže udržet vlhkost v zemi. Pokud zjistíte, že máte silné zamoření, zde je přírodní receptura na hubení škůdců:

Ve sklenici smíchejte 1 lžičku prostředku na mytí nádobí a 1 šálek rostlinného oleje. Důrazně protřepejte. V prázdné lahvičce s rozprašovačem smíchejte 2 čajové lžičky této směsi a 1 šálek vody. Používejte v desetidenních intervalech (nebo častěji v případě potřeby), abyste rostliny zbavili molic, roztočů, mšic, šupin a dalších škůdců.

Postupujte podle těchto tipů a jste na cestě k pěstování zdravé a bohaté organické zeleninové zahrady.

Veselé zahradničení!

Copyright © Mary Hanna, Všechna práva vyhrazena.

Tento článek může být volně distribuován na vašich webových stránkách a ve vašich eZines, pokud se nezmění celý tento článek, upozornění na autorská práva, odkazy a pole zdrojů.

About the author

x1yrs

Leave a Comment