Pokojové rostliny

Barmský bambus

Barma je známá svým bohatstvím přírodních zdrojů, a když se o tom mluví, lidé si obvykle okamžitě vybaví např. rubíny, nefrit a/nebo teak, ale nikoho by nikdy nenapadlo, že (ačkoli je velmi krásné, když se používá pro zahradnické a krajinářské účely) něco jako nenápadný a obyčejný jako bambus je stejně cenným přírodním zdrojem. Barma má strašně moc bambusu, který má nesmírnou ekonomickou hodnotu a jako takový představuje v současnosti, bohužel, téměř nevyužitý, ale vysoce ziskový zdroj dodatečného příjmu.

Na rozdíl např. od drahých kamenů a nefritu, které se neobnovují, tedy u konečného a teakového dřeva (obnovení, než se stane komerčně hodnotným, trvá 20 až 30 let) a bambusu (obnovení, než se stane komerčně hodnotným, trvá jen 3 roky) jsou nekonečné.

Jako člen podčeledi Bambusoideae z čeledi travnatých Poaceae nebo Gramineae je bambus vytrvalý kvetoucí stálezelený strom, o kterém se říká, že pochází před několika miliony let na území dnešní Číny, odkud začal dobývat prakticky celý svět a rozvíjel se. na více než 1 400 pozemních i nadzemních rostoucích druhů ve 115 rodech.

Kdyby se někdo někdy zeptal, zda znáte nejrychleji rostoucí rostlinu na této planetě, můžete oprávněně odpovědět: “Ano, vím, že je to bambus.”

Z celkem 97 zaznamenaných druhů bambusu v Barmě patří 15 k druhu ‘Dendrocalamus’ (místní názvy tří z nich jsou Hmyin, Wapyu a Wabo-myet-san-gye) a 11 k druhu ‘ Gigantochloa’. Tyto bambusy jsou také jedny z 10 nejekonomičtějších druhů a patří do skupiny takzvaných ‘Giant Bamboo nebo Timber Bamboo’. Rostou za příznivých půdních a klimatických podmínek během jednoho vegetačního období v délce přibližně 4 měsíců (období dešťů) z úrovně země/výstřelu do své plné výšky asi 33 stop/10 m s průměrem stébla (také nazývaného tyč nebo stéblo) o průměru 12 palců /30 cm. Při této rychlosti můžete doslova vidět, jak bambus roste; žádný vtip. Přestože první sklizeň je možná již po 1 roce, nejlepší doba sklizně je po 3 letech, kdy jsou stébla plně ztvrdlá.

Neexistuje žádný přírodní zdroj, který by se obnovoval rychleji, ani rostlina, která by byla všestrannější, silnější a zároveň pružnější než bambus. Barmské bambusové lesy pokrývají asi 4 000 čtverečních mil (10 500 km čtverečních) její zemské masy, což z Barmy dělá – po Číně, Indonésii a Indii – zemi se 4. největší oblastí světa cenných divokých bambusových lesů. Kromě již existujících bambusových lesů by mohly být velké plochy pusté půdy přeměněny na ekologicky šetrné a vyvážené bambusové plantáže.

Bambus je velmi snadno pěstovatelná a nenáročná rostlina šetrná k životnímu prostředí, která se snadno přizpůsobuje různým nebo měnícím se půdním a klimatickým podmínkám. To má zase potenciál proměnit surový bambus a navíc bambusové výrobky na produkty, které významně přispějí k exportním příjmům kraje, jakmile bude barmský bambusový (a ratanový) průmysl schopen vyrábět bambusové výrobky nejvyšší kvality. Díky tomu bude země schopna úspěšně konkurovat na globálním trhu dalším zemím vyvážejícím bambus a bambusové výrobky, jako je Čína, Vietnam, Thajsko a Indie. Globálně jsou bambus a bambusové výrobky obchodem v hodnotě mnoha miliard USD a pro Barmu je velká část z nich k uchopení.

Bambus má mnoho využití. Je to impozantní alternativa dřeva a používá se ke stavbě kompletních domů, velkého množství nábytku, domácích potřeb a náčiní, k výrobě papíru a textilních vláken a v neposlední řadě jsou jeho výhonky pochoutkou v mnoha (převážně asijských) zemích. a jeho rozmanité léčivé vlastnosti jsou vysoce ceněny v tradiční medicíně.

S rostoucí popularitou bambusu a bambusových výrobků na západě rychle roste celosvětová poptávka po bambusu a vysoce kvalitních bambusových výrobcích, což Barmě nabízí skvělou příležitost proměnit své bohatství v přírodním zdroji bambusu relativně rychle v naléhavě potřebné peníze na národní, regionální a místní úrovni. Otevírá okna zejména pro malé a střední podniky v bambusovém průmyslu, včetně místních soukromých vlastníků bambusových lesů.

Hlavním bambusovým artiklem v celosvětovém obchodu s bambusem a bambusovými produkty jsou kromě prvotřídních stébel nejvyšší kvality, například bambusové podlahy, bambusové stěny, bambusová překližka, bambusové dřevěné uhlí (k použití jako palivo a/nebo filtr), bambusová drť a výrobky na bázi papíru, bambusový nábytek, bambusové tkané výrobky, jako potravinářské výrobky, konzervované bambusové výhonky a jako přísady pro tradiční medicínu (homeopatie) tekuté extrakty a sušené a rozmělněné části několika různých druhů bambusu. Málem bych zapomněl zmínit, že medvídci Panda se prostě nemohou nabažit lahodných bambusových listů a jemných větviček.

About the author

x1yrs

Leave a Comment