Pokojové rostliny

Bachovy květové léky – jak mohou obnovit vnitřní mír?

V roce 2004 spisovatel, básník a fotograf cestoval více než 5000 mil z Británie do Číny, aby našel malinkou modrou květinu zvanou Cerato, místně známou jako „Little Star Grass“. Proč tito tři muži cestovali tak daleko, aby našli tuto rostlinu?

Květ je jednou z léčivých rostlin používaných v souboru léků, které ve 30. letech 20. století vytvořil Edward Bach, lékař z Harley Street. Věřil, že fyzická nemoc je výsledkem nerovnováhy v životě jednotlivce a konfliktu v jeho osobnosti. Zjistil, že lidé s emocionálními a fyzickými problémy měli tendenci se zotavovat rychleji, pokud uznali vztah mezi svými emocemi a fyzickým zdravím.

Dr Bach objevil dvanáct léčivých rostlin se specifickými vlastnostmi k léčbě různých typů osobnosti. Například Scleranthus lze použít k léčbě lidí, kteří se těžko rozhodují, aby měli větší odhodlání a jistotu. Řepík může být použit k léčbě těch, kteří skrývají starosti za bezstarostnou maskou, a může jim pomoci stát se klidnějšími a spokojenějšími.

Léky vznikají tak, že se květy namáčejí v misce s vodou na přímém slunci nebo se vaří, scezené a smíchané se stejným objemem organické brandy, aby se vytvořila „mateřská tinktura“. Jedná se o koncentrovanou esenci květu, která se dále ředí v poměru 1:400 dílům 40% organické francouzské brandy za vzniku tradičního koncentrátu Bachových květů. Ten se buď nakape do sklenice s vodou a spotřebuje, nebo se použije ke kombinaci s jinými léky v dávkovací lahvičce.

Lék Cerato je vhodný pro ty, kteří si nevěří a nemají důvěru ve svou intuici. Může lidem pomoci, aby se řídili svými vlastními sklony, místo aby se neustále řídili radami ostatních. Květina byla původně objevena před více než sto lety v jihozápadní Číně Ernestem Wilsonem, britským průzkumníkem. Gertrude Jekyll je pak použila v zahradě, kterou navrhla se sirem Edwinem Lutyensem, a Edward Bach později zahradu navštívil a rozpoznal rostlinu jako jednoho z „Dvanácti léčitelů“, které hledal.

Původní expedice dorazila do Čcheng-tu počátkem léta 1908. Do konce podzimu Wilson a jeho karavana dvaceti osmi nosičů prozkoumali rozsáhlé oblasti západních hor, které nakonec dosáhly až na tibetskou náhorní plošinu. Zatímco sledoval řeku Min vzhůru úzkým údolím k jejímu prameni, objevil druh Cerato a semena poslal zpět svým sponzorům na Harvardské univerzitě. Charles Sargent, ředitel Harvard’s Arnold Arboretum, předal tato semena slečně Ellen Willmott (podporovatelka Wilsonovy výpravy), která pěstovala dvě rostliny ve své zahradě ve Warley Place v Essexu v Anglii.

V roce 2004 druhá expedice cestovala do údolí Min, aby vystopovala cestu Ernesta Wilsona a našla květiny Cerato v jejich přirozeném prostředí. Tým vedl Julian Barnard, botanik, zakladatel Healing Herbs a autor mnoha knih o Bachových květinových lécích, spolu s Grahamem Challifourem, designérem a fotografem, Glennem Stourhagem, editorem Bach Flower Research Programme, a Annie Wang, průvodkyní. , tlumočník a překladatel.

Květy Cerato jsou jen jeden centimetr velké a rostou jako divoké květiny na útesech a skalnatém terénu, ve shlucích, které mohou dorůst až metr výšky. Expedice je nejprve našla na břehu na straně silnice, blízko místa, kde Wilson našel rostlinu dále na jih v tehdy nedotčeném údolí.

Našli také květiny rostoucí podél řeky Min a na vápencových útesech. Rostlina je využívána místními obyvateli, kteří vytvářejí nálev z vařených kořenů Cerato, aby pomohli rodícím ženám. Kořeny Cerato také namočí do alkoholu, aby se vtíraly do pokožky, aby zlepšily krevní oběh, odstranily krevní sraženiny a zmírnily bolest a zánět.

Expedice také našla Agrimony a Wild Rose, dvě další léčivé rostliny, a místní vesničané obdarovali hostující výpravu svazky Cerato, když si všimli jejich zájmu o tuto malou květinu. Skupina se vrátila do Spojeného království s videozáznamem květiny v jejím původním prostředí a lepší znalostí lidí a okolí v této oblasti Číny.

Květina je jen jedním z třiceti osmi léků vyvinutých Dr. Bachem na různé stavy mysli. Dr Bach je uspořádal do sedmi původních skupin:

– Strach

– Nejistota

– Nedostatečný zájem o současné okolnosti

– Samota

– Přecitlivělost na vlivy a nápady

– Sklíčenost nebo zoufalství

– Přehnaná péče o blaho druhých

Každá z květin Dr. Bacha je zrcadlem našich psychických a emocionálních stavů a ​​představuje způsob, jak pracovat s problémy a obtížemi. Jednotlivci a jejich emocionální stav jsou ústředním bodem prožitku a procesu léčení. Cestování za Cerato v jeho přirozeném prostředí pomohlo členům skupiny dosáhnout hlubšího pochopení léčivých vlastností květiny.

Julian Barnard poznamenal, že když mu byly předloženy opravné prostředky,

„Většina lidí jim zpočátku nevěří, ale na mnoho lidí to funguje. Doktor Bach našel celkem 38 léčivých květů. Využívali jsme je. Ale nejdůležitější nejsou léky, ale myšlenka.“

Zvířata na léky reagují obzvláště dobře, možná proto, že nemají žádné předsudky o jejich účinnosti. Během pobytu v Číně si skupina všimla podobností mezi principy léčivých prostředků a čínským taoismem, který překladatelka Annie popsala jako „smytí prachu z vaší mysli a návrat do vaší pravé duše a vašeho skutečného já“.

About the author

x1yrs

Leave a Comment